Wednesday, July 17, 2013

Triangle earrings


 earrings: h&m (they're on sale now, in set with two another pairs), top: thrifted + little sewing

I think, that the last time I wear earrings was about a year ago. It's because I don't like wearing earrings too much and usually I can't find ones that I like. But look at these ones! I really like their geometric look, I think it's so fresh and I'm really happy that I found them between all this jewellery, which is on sale right now.
At the beginning of July I started a sewing course and tomorrow I'll start sewing my first dress. I'm so excited! I hope, that it'll look exactly as I want and I'll be able to show you it soon.
/Kiedyś nosiłam kolczyki naprawdę często (=codziennie), ale od tamtej pory sporo się zmieniło i naprawdę trudno było mi znaleźć jakiekolwiek, które by mi w stu procentach odpowiadały. Ale te chyba zakończą bezkolczykowy okres, bo są idealne - nie dość, że geometryczne, to jeszcze srebrne i zupełnie surowe. Czasem jednak warto poszperać w stosie wyprzedażowej h&mowej biżuterii.
Na początku lipca zaczęłam kurs szycia i jutro będę kroić moją pierwszą sukienkę. Tak strasznie nie mogę się doczekać, mam nadzieję, że wyjdzie taka jak chcę (dobra, że w ogóle wyjdzie) i że będę mogła wam ją pokazać (bo to, że wyjdzie jeszcze wcale nie oznacza, że będzie się nadawała do publicznego pokazania).

No comments:

Post a Comment